wejścia

sobota, 16 lipca 2011

Karkówka duszona wg Bosi :)

Jedliśmy ją z mężem u Bożenki i Romka i mój mąż od tej pory nie chce innych wersji karkóweczki, tylko właśnie tę.

Składniki :

8 plastrów karkówki
2 duże cebule
3 spore kapelusze prawdziwków suszonych

sól
pieprz
mąka
łyżka cukru
pół paczki smalcu
woda

Strategia przyrządzania :

Mięso myjemy, rozbijamy tłuczkiem - jak schabowe, solidnie pieprzymy i solimy z obu stron oraz obtaczamy w mące.
Odkładamy i przechodzimy do cebuli.
Na patelni i połowie porcji smalcu obsmażamy na złoto -brązowo(!!!) cebule pokrojone w grube krążki.
Przekładamy na dno garnka razem z tłuszczem. Ta warstwa zapobiegnie przywieraniu mięsa. Na cebulę kładziemy umyte, ale nie moczone kapelusze grzybów.

Na patelni (po smażeniu cebuli) i pozostałej porcji smalcu obsmażamy partiami kotlety z karkówki ponownie obtoczone w mące (!!!)
One również mają się solidnie zrumienić - od tego zależy smak całej potrawy. Usmażone przekładamy na grzyby.
Na patelnię wlewamy szklankę zimnej wody i zeskrobujemy z dna cały smaczek po cebuli i mięsie, przelewamy do garnka, dolewamy tyle wody, żeby zakryła mięso. Nie solimy, nie pieprzymy ani nie dajemy przypraw ... One na prawdę są zbędne.

Przykrywamy pokrywka i zagotowujemy, a następnie przykręcamy ogień i dusimy powolutku - jak rosół - około 40-45 minut - nie mieszając. Po tym czasie sprawdzamy kruchość mięsa widelcem - powinno być miękkie, ale jeszcze nie powinno się rozsypywać. Wsypujemy łyżkę cukru i ... wyłączamy ogień.
Jeśli mamy je za chwilę jeść - zdejmujemy nadmiar tłuszczu łyżką, a jeśli zostawimy do następnego dnia - zdejmujemy ścięty smalec bez problemu - zanim podgrzejemy mięso.
Przy każdym odgrzewaniu mięso staje się coraz bardziej kruche i smaczne...

Możemy zrobić większą porcję i zawekować w szerokich słoikach - dodając do każdego jeden grzyb i cebulę z dna oraz sos, którego jest sporo. Trzeba wtedy skrócić czas duszenia do 25 minut, bo podczas wekowania (2x20 minut) mięso bardzo skruszeje .

Serwujemy z kopytkami,kluskami z dziurką( śląskimi) ziemniakami, albo do chleba :) z surówką z buraczków na ostro albo zasmażaną kiszoną kapustą.

Smacznego

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz